По всичко изглежда, че в Европа лидерството е в дефицит. Докато една държава като Украйна е наказвана заради европейските си стремежи от една анти-цивилизационна сила като Путинова Русия, в Берлин, Париж, Лондон и Рим смятат колко точно биха загубили от нарушените си бизнес връзки с олигарсите на Кремъл.
Докато в Киев горчиво съжаляват, че повярваха на обещанията на Москва и се отказаха от ядрения си арсенал, в замяна на гаранции за суверенитета и териториалната си цялост, за цяла Източна Европа става безпощадно ясно, че максимата на Бисмарк от 19 век – договорите с Русия не струват дори мастилото, с което са изписани, се потвърждава и през 21 век. Затова е крайно време Източна Европа да заеме своят активна роля в ЕС и да попречи на “охранените котки” от Запада да сключат сепаративно споразумение с Путин – защото Оланд и Камерън са склонни да го направят, да не говорим за държави като Испания и Италия, които са хронично слаби. Полша, Румъния, Литва, Латвия, Естония, България, Унгария, Словакия и Чехия трябва да формират силна група, която да поддържа членството на Грузия, Украйна и Молдова в НАТО и ЕС, а когато това поискат – Армения, Азербайджан и Беларус. Русия трябва да бъде изолирана от Европа и отсега нататък ЕС да работи с Кремъл само от позицията на Realpolitik – никакви договорки и отстъпки без ясна полза за Европа, никакво приемане на руски искания по какъвто и да е повод, визов режим и търговски ограничения за широк кръг руски граждани и ако това не вразуми Лубянската Престъпна Групировка – подкрепа за сепаратизма в самата Русия.
За България стои въпросът час по-скоро да спре всички руски проекти на територията си, да преразгледа статута на пребиваващите тук руснаци и да експулсира поне 50% от списъчния състав на руското посолство. Армията следва в кратки срокове да се превъоръжи със западни образци оръжие поради очевидна причина – не може да купуваш оръжие от врага си. България, заедно с Румъния и Хърватска, трябва да положат усилия да прекъснат връзките на Белград с Москва и да обяснят на сърбите, че стремежа им към ЕС включва ясна позиция за Украйна и против Русия. В противен случай трудно биха постигнали разширение. Усилията на Гърция да заеме по-меки позиции следва да бъдат изобличени като анти-европейски и про-путински, както и да се осветлят връзките на Атина и Кремъл и тайните им съглашения.